Budynki mieszkalne, lasy, drogi, a odległość farmy PV.
O tym, że warto inwestować w farmy fotowoltaiczne, pisaliśmy jakiś czas temu. Jest to korzyść zarówno dla inwestora, jak i osoby, która wydzierżawia grunt. Bardzo często farmy fotowoltaiczne stawiane są w okolicach budynków mieszkalnych, lasów i dróg. Warto zatem wyjaśnić, jaka powinna być odległość farm PV od granicy działki, zabudowy, drogi czy lasu.
Co przepisy mówią o budowaniu farm fotowoltaicznych przy zabudowach mieszkalnych?
Stawiając farmę fotowoltaiczną, warto zapoznać się z przepisami, które obowiązują przy tego typu inwestycji.
Jaka powinna być zatem optymalna odległość?? Na chwilę obecną odległość, którą trzeba zachować od budynków mieszkalnych, nie jest uregulowana żadną ustawą. W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych usytuowania budynków nie ma informacji na temat instalacji fotowoltaicznych.
Czym się zatem warto kierować?
Warto zwrócić uwagę na Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, który obowiązuje w danej gminie. Reguluje on zasady realizacji inwestycji w energię elektryczną, a tym samym określa odległość, jaka powinna być zachowana przy granicy sąsiednich działek.
Jeżeli w MPZP nie ma wyszczególnionych tego typu informacji, należy kierować się tzw. prawem sąsiedzkim, które określa obowiązki i prawa właściciela nieruchomości w stosunku do sąsiednich działek. Normy te, służą głównie temu, aby powstrzymać wszelkie działania, które mogłyby zaszkodzić i zakłócić korzystanie z położonych obok siebie nieruchomości. Jednak i w tych przepisach nie ma zapisu, który określa odległość farmy PV od sąsiadujących działek.
Większa część inwestorów OZE kieruje się zasadą z prawa budowlanego. Mówi ona, że postawienie budynku powinno znajdować się minimum metry od granicy sąsiadującej działki. Według tej reguły powstają farmy fotowoltaicznej. Odległość od budynków instalacji powinna uwzględniać również możliwość wjazdu dźwigu i łatwego dostępu do wszystkich paneli słonecznych. 4 metry od granicy działki to najkorzystniejsza odległość, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi roszczeniami sąsiada.
Warto zaznaczyć, że inwestor, budując tego typu inwestycję, zwraca się uwagę na sąsiadujące działki. Pod uwagę bierze się głównie fakt czy na sąsiadującej działce, budynki rzucają cień na panele. Właściciele działek muszą liczyć się z tym, że inwerter wydaje dźwięk, który w dłuższej perspektywie czasu może być męczący. Biorąc to pod uwagę, doświadczone firmy stawiają farmy PV w odległości 100 m od domów mieszkalnych.
Jak wygląda stawianie farm PV w okolicach lasu i dróg?
Podczas planowania instalacji paneli na farmie PV warto zwrócić wagę na czynniki, które decydują o jej produktywności. Działka, na której nie ma dostępu do drogi jest mało atrakcyjna pod farmę PV ze względu na brak możliwości dojechania ciężkiego sprzętu na nią.
Trochę inaczej wygląda kwestia stawiania farm PV przy lesie. W tym przypadku również nie ma przepisów, które regulują odległość farmy od lasu. Należy jednak pamiętać, że drzewa mogą dawać cień, a panele mogą się brudzić liśćmi lub pyłkami. Planując inwestycję w okolicach lasu, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie czynniki.
Jak widać, nie ma przeciwwskazać do budowania farmy fotowoltaicznej w niedalekiej odległości od lasów, budynków mieszkalnych czy sąsiadujących działek. Dana działka musi spełnić jedynie kryteria pod budowę farmy PV.